Włoski podróżnik przez rok zamieszka na górze topniejącego lodowca

Alex Bellini

Alex Bellini, włoski podróżnik zamierza przez rok zamieszkać na górze topniejącego lodowca na Grenlandii. Chce w ten sposób zbadać procesy jakie tam zachodzą i opisać wpływ zmian klimatycznych na tamtejszy ekosystem. Włoch zamieszka w specjalnej kapsule ratowniczej, zaprojektowanej dla ochrony ofiar tsunami i innych klęsk żywiołowych.

Zobacz także: Zobacz najlepsze filmy science fiction według naukowców!

Jak się pewnie domyślacie topniejący lodowiec nie jest specjalnie sympatycznym ani bezpiecznym miejscem do zamieszkania. Dlatego, by móc bez szwanku przetrwać na nim całe 12 miesięcy i móc w miarę normalny sposób funkcjonować, Bellini poprosił o pomóc twórców tzw. Survival Capsule. To stworzona głównie z aluminium sferyczna kapsuła zawierająca od 2 do 10 miejsc dla osób potrzebujących schronienia. Wyposażona jest w dwójkę drzwi, 4 okna oraz miejsce na zapasy ulokowane pod podłogą. Ma średnicę 2,43m, waży ponad pół tony i ma objętość 7,5 metrów sześciennych. Zaprojektowana jest w taki sposób by służyć jako schronienie dla osób, które muszą uciekać przed tornadami, falami tsunami czy trzęsieniami ziemi.

Kapsuła ratownicza

 

Na potrzeby swojego eksperymentu Alex Bellini nieco ją zmodyfikuje. By móc w miarę komfortowo przeżyć w jej środku cały rok, będzie musiał wymontować z niej 9 siedzeń, zamontować turbinę wiatrową i panele słoneczne które zapewnią mu energie elektryczną, wbudować Wi-Fi, rozkładane łóżko oraz radio, którym będzie w stanie wezwać pomoc. Jego bezpieczeństwo jest w tym przypadku absolutnym priorytetem. W czasie całego roku jego kapsuła będzie narażona na zapadnięcie się w lodowe szczeliny lub np. przeturlanie się na sam dół lodowca.

Przez cały rok Bellini będzie obserwował postępujący proces topnienia lodowca. W ten sposób ma nadzieję udokumentować realny wpływ globalnego ocieplenia klimatu na te dziewicze tereny. Dzięki temu ma nadzieję zwrócić uwagę na wpływ człowieka na nawet tak odległe od siedzib ludzkich tereny. Jego eksperyment ma się rozpocząć w 2015 lub 2016 roku, po wielu miesiącach przygotowań.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o jego wyprawie, zajrzyjcie na stronę internetową Włocha tutaj.

 

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: