Zabierz babci dowód i daj jej puszkę sprayu

lata 1

Kto powiedział, że starość musi być nudna? To nie tylko czekanie w kolejkach do lekarza, bawienie wnucząt i odliczanie dni do przyjścia listonosza z emeryturą. Starość może być również wesoła i kreatywna. Z takiego założenia wyszli twórcy projektu LATA 65.

Zobacz też: Google przybliża street art w cyfrowej wersji

LATA 65 to społeczny projekt rodem z Lizbony („lata” znaczy po portugalsku „puszka”), którego celem jest łamanie stereotypów oraz łączenie ludzi między pokoleniami, w tym przypadku na płaszczyźnie street artu. W ramach tego pomysłu starsze osoby biorą udział w warsztatach dotyczących graffiti: od historii po techniki wykonywania. Następnie niemal natychmiast przekuwają swoją świeżo zdobytą wiedzę w działanie i ruszają w miasto tworzyć sztukę. Efekty ich kreatywności zdobią specjalnie wyznaczone do tego strefy w Lizbonie. Zobaczcie, ja radzą sobie seniorzy-graficiarze.

Bardzo podoba mi się ten pomysł. Przełamuje on utarte schematy dotyczące starości, pokazując, że ludzie w bardziej zaawansowanym wieku mogą uczestniczyć we współczesnej kulturze na równoprawnych zasadach. I nie mówimy tutaj o chodzeniu po muzeach, ale o dotykaniu sztuki prosto na ulicy, poprzez tworzenie graffiti. Polacy jednak nie gęsi i własnych old-schoolowych graficiarzy mają: podobna akcja odbyła się 2 lata temu w Sosnowcu. Byle więcej tak kreatywnych i jednocześnie radośnie-zakręconych projektów łączących pokolenia.

Źródło

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: