Zaskakujące słowa ze strony Electronic Arts. Tablety przyszłością branży gier komputerowych?

 

tablety, źróło: pcadvisor

 

Na konferencji „2015 Technology, Internet & Media” jeden z przedstawicieli Electronic Arts ogłosił, że do 2018 roku tablety będą potężniejszymi urządzeniami od konsol i mogą zdominować rynek gier.

Taką tezę wygłosił Blake Jorgensen, człowiek odpowiedzialny w Electronic Arts za finanse. Stwierdził, że przed tabletami jako urządzeniami do grania jest ogromna przyszłość i ich popularność powinna z każdym rokiem gwałtownie rosnąć. Moc obliczeniowa nowych modeli stale rośnie, a ich możliwości można przyrównać do konsol sprzed 3 lat.

Jego zdaniem tak szybki rozwój tabletów pozwoli zaimplementować na nie bardziej angażujące i „głębsze” gry, które można przyrównać do tych znanych z konsol. Dodając do tego pełną mobilność tabletu i możliwość skorzystania z niego wszędzie, Jorgensen prorokuje, że w 2018 roku mogą stać się one pełnoprawnym urządzeniem do grania, które będzie mogło spokojnie konkurować z konsolami. W tym także widzi dużą szansę na wypełnienie kolejnej luki przez Electronic Arts.

Rynek konsol jest bardzo mocny i ciężko uwierzyć, że tablety miałyby je wyprzeć. Choć tworzenie bardziej zaawansowanych gier na urządzenia mobilne może cieszyć, to nie można zapominać o jednym – o wygodzie sterowania. Ekrany dotykowe nie dają takiej swobody w kontakcie z grą jak pad czy klawiatura i mysz. Nie widzę też rozwiązania dla komfortu korzystania z dużego ekranu telewizora/monitora w porównaniu do małego ekranu tabletu (chyba, że będziemy je podłączać do większego urządzenia). Ważne będzie także zapewnienie odpowiedniej pamięci, skoro już teraz pojedyncze gry potrafią zajmować ponad 50gb przestrzeni dyskowej. Wątpliwości jest znacznie więcej, dlatego trzeba przyznać, że opinia Jorgensena jest odważna i bardzo optymistyczna. Czy ma rację? Przekonamy się już za 3 lata.

 

Michał Adamski

Niepoprawny pesymista, miłośnik wodnej fauny i gramatyczny nazista. Fanatyk filmów Sergio Leone, spaghetti westernów i ogólnie pojętego kina exploitation. Lubi nowe technologie, tenis, football amerykański oraz uwielbia poświęcać wolny czas na gry komputerowe, a w szczególności te, które już przekroczyły wiek pełnoletności.

Zobacz również: