Zobacz miniony świat samurajów na rewelacyjnych, kolorowych zdjęciach

samurai 1

Myśląc o Japonii niemal natychmiast w mojej głowie pojawia się obraz samurajów. Nie, nie mangowych dziewoj, dziwacznych teleturniejów czy sushi, a właśnie dawnych wojowników, których czas już przeminął, w raz z nadejściem nowoczesności. I choć nasza pop-kultura często sięga po motyw samuraja, to warto zobaczyć, jak rzeczywiście wyglądali legendarni, japońscy wojownicy.

Zobacz też: Zobaczcie świat sprzed 100 lat w kolorze

Filmy, takie jak Ostatni Samuraj czy 47 roninów mocno zniekształcają obraz samuraja i są naszą, zachodnią interpretacją tych wojowników oraz ich zwyczajów. Jeżeli jednak szukacie nieco wierniejszego oddania tej kasty wojowników, to sięgnijcie chociażby po Siedmiu samurajów Kurosawy lub zobaczcie poniższe zdjęcia wykonane przez Felice Beato w 1865 roku, kiedy jeszcze samurajowie stanowili codzienność unowocześniającej się na zachodnią modłę Japonii.

Nie samymi jednak samurajami człowiek żyje, więc polecam wam również zobaczyć rewelacyjne zdjęcia żeńskich towarzyszek (i nie tylko) owych surowych wojów.

 

Obie galerie w magiczny sposób zamykają na zdjęciach kawałek historii i świata, który już dawno przeminął, a który do dzisiaj fascynuje i pobudza wyobraźnię.

Źródło: 1 i 2

Kamil Mizera

Dziennikarz technologiczny, blogger, felietonista. Od 2010 roku zawodowo pisze o technologiach, aplikacjach i Internecie. Co więcej, lubi to robić. O tempora, o mores!

Zobacz również: