Zobacz trailer dokumentu o Ninie Simone

Nina Simone

Każdy wielbiciel jazzu, bluesa czy soulu powinien doskonale znać tę postać. Nina Simone była wielką piosenkarką i pianistką, autorką wielu klasycznych już dziś utworów - I Put a Spell on You, Mississippi GoddamSinnerman czy Aint Got No (I Got Life). Jej biografia jest znakomitym tematem na film, nic dziwnego więc, że Netflix wziął się za stworzenie dokumentu o jej burzliwym i ciekawym życiu. Film pod tytułem „What Happened, Miss Simone?” trafi na amerykańską platformę VOD 26 czerwca.

Zobacz też: Trailer dla Kurt Cobain: Montage of Heck – dokumentu o liderze Nirvany

 

W filmie będzie można zobaczyć wywiady z piosenkarką oraz wspomnienia jej bliskich i znajomych. Ciekawe czy pojawią się też bardziej kontrowersyjne wątki takie jak kłopoty z amerykańskim fiskusem, aresztowanie za niepłacenie podatków w proteście przeciw wojnie w Wietnamie czy emigracja. Nina Simone znana była zresztą ze swojego trudnego charakteru i krytycznego stosunku do polityki Stanów Zjednoczonych wobec Afroamerykanów, czego wyraz nieraz dawała podczas swoich występów.

Jeśli jeszcze nie znacie jej twórczości, koniecznie musice to nadrobić. Proponuję rozpocząć od zapoznania się z jednym z największych jej przebojów – jej interpretacją tradycyjnej, murzyńskiej piosenki Sinner Man:

Zdjęcie

Paweł Kański

Jestem internetowym zwierzem i jednocześnie łowcą LOL contentu, niepoprawnym fanbojem Twin Peaks i pankiem-weganinem. Uwielbiam nieszablonowe, dziwne kino i literaturę faktu. Dla "internetsów" piszę od kilku lat, głównie poruszając się w tematach technologiczno-sieciowych, ale zawsze ciągnęło mnie także w inne, mniej zbadane rejony. Na Culture Geeks mam nadzieję je spenetrować.

Zobacz również: